Jak se starat o štěňátko
Než si štěňátko pořídím
Na začátku je nejdůležitější si uvědomit, že pokud se rozhodnu pro štěňátko, tak že si nepořizuji věc, ale živého tvora, kamaráda a přítele, který na mě bude závislý a budu se o něj muset starat. Tato starost může trvat 17 let a proto se jedná o velice závažné rozhodnutí. Pakliže jste se rozhodli a jste přesvědčení o tom, že máte pro svého nového kamaráda místo ve svém životě, máte na něj dostatek času (basenji nemá rád samotu a nejlepší je pro něj, když má pořád nějakého pánečka u sebe) tak se spolu podíváme na potřeby, které váš baseník bude mít.
Už ho máme doma a co dál
Tak v tuto chvíli začína ten nejkrásnější čas, kdy je potřeba zvýšená péče, která bude trvat zhruba do jednoho roku, kdy váš basenjík trochu zmoudří, pochopí co je správné a jak to u vás ve smečce chodí. Nic není hned a chce to svůj čas. Štěněcí věk je na jednu stranu ten nejkrásnější a nejroztomilejší, ale také nejdůležitější. Budující se vztah mezi štěňátkem a jeho pánečkem, je v tomto věku naprosto klíčový, pro povahu budoucího basenjika. Je tak tedy nutné si uvědomit že pokud chceme, aby nás měl basenjík rád, tak ho musíme ve štěněcím věku podpořit a udělat mu jej co nejkrásnější. Je potřeba se některé nešváry naučit tolerovat a respektovat jeho potřeby...
Po příjezdu do nevého domova mu dáme do pelíšku dečku, na které štěňátko leželo a která se otírala o srst jeho maminky, aby štěňátko cítílo její pach a lépe se mu zvládal přechod do nového domova. Tuto dečku mu dáme do pelíšku a malý basenjik bude klidný, protože bude mít u sebe pach, který zná. S dalšími pachy se seznámí postupem času.
Jak krmit
Na začátku dostanete štěňecí granulky, na které je šťěňátko zvyklé. K těmto začnete přimíchávat své granulky, kterým chcete štěňátko krmit. Přechod na vaši značku neuspěchejte. Řádově tento přechod může trvat od min. 1 týdne, ale vhodnější jsou 2 týdny - 1 měsíc. Pro basenjika kupujeme pouze superprémiové granule od renomovaných značek. Ze své zkušenosti mohu doporučit zejména Sam´s Field, Purina Pro Plan a Starvita. Jedná se o léty prověřená krmiva. Pamatujte, že pokud koupíte velký pytel granulí, je vhodné po jeho otevření navážit granulky na 1 kg a řádně zabalit do sáčku, které zavážeme a zamezíme tak přístupu vzduchu a jejich osychání. Granulky kupujeme štěněcí pro střední plemena. Na začátku (do 4 měsíce) krmíme 4x denně, (5-6 měsíc) 3x denně, od 7 měsíce do jednoho roku 2x denně a potom už jen jedenkrát za den. Je potřeba krmnou dávku upravit zejména podle fyzické aktivity vašeho basenjika. Krmná dávka se váží na gramy dle váhy pejska. Co se týče stravy, tak bych rád poznamenal, že basenjík je takovej rozmlsanej pejsek a musí chápat, že granulky jsou jeho základní potrava a musí na ně být zvyklý. Dále mu můžeme dát zejména vařené masíčko (u nás frčí hlavně kuřata, kačeny, ), zeleninu ( naučili jsme na mrkev, rajčata, papriku, kedlubnu a okurek a důležitá je také kostička na okusování a to hned několik druhů. 1 - Tvrdá kost ( kupuji sušenou nohu z jelena, srnce...) 2 - kostička ze sušené kůže (někdy z bůvolí, jindy hovězí, vepřová) 3 - další okusovací věci pro vašeho basenjika je například kopýtko, sušená šlacha, gumová hračka a plyšák, kterého bude nosit a cupovat a občas do něj vykouše díru. Jedná se o věci, díky nimž si čistí zuby a ještě se u toho i skvěle zabaví a nerozkouše vaše oblíbené boty v nestřežené chvíli:-)
Jak nekrmit
Důrazně doporučuji vyhnout se ve stravě všem cukrům, které napadají zubní sklovinu a pejsek může mít později špatné zoubky. Je to pro něj bolestivé a návštěva veterináře ohledně zubů je velice drahá a pejsek se musí před zákrokem uspat, což pro něj také není dobré. Takže mu prosím nedávejte OVOCE (plné jednoduchých cukrů), pamlsky pro lidi a piškoty, které obsahují mouku lepící se na zuby i cukry poškozující sklovinu... Dále nedoporučuji basenjíka krmit kostmi (křupavky ovšem ano, jsou zdravé na klouby). Všeobecně platí, že pokud má váš basenjik pěkné, ani tuhé, ani řídké exkrementy, tak má vyváženou stravu. Při zvýšeném množství tuků či bílkovin může být stolice měkčí. Doporučuji každému majiteli šťeňátka, aby jej nikdy nekrmil u stolu, když jí. Nikdy. Basenji má totiž loudivou povahu a jakmile mu páneček poskytne jídlo od stolu, tak se může stát, že už se nikdy v klidu nenají... Basenjik musí počkat, až se dojí a teoreticky je možné, že kousíček masa dostane, ale není to pravidlem. Všechno jídlo se před ním musí ihned schovávat a nikde jej nenechávat volně ležet, protože si jej basenjik rád ukořistí pro sebe a bude se těšit, jak zase něco provedl, což páneček musí vzít s humorem. Každá lidská chyba bude basenjikem potrestána:-)
Poznatky
Všeobecně lze zařadit do stravy zeleninu. Holky mají rády mrkev, rajčata, papriku, kedlubnu, okurek... Zeleninu podávám v pozdějším věku, malé dávky, 1-2x týdně, nevařenou. Brambory nejsou vhodné pro žádného psa, tudíž je nikdy nezařazuji do jídelníčku. Dále je dobré přidávat ryby a produkty z nich. Občas sardinky, někdy pstruh, jindy lososový olej ( 1 litr vydrží na hodně dlouho při pravidelném dávkování). Ryby jsou důležitým zdrojem polynenasycených mastných kyseliny, které mají dobrý vliv na celkové zdraví basenjika, lesklou a hebkou srst, zdravý zrak a v neposlední řadě působí jako přírodní protizánětlivé látky. Vždy myslíme na to, že pokud pejsek dostane bílkoviny v podobě masa, mléčných výrobků, ryb atd., je nutné přizpůsobit krmnou dávku vysocekvalitních granulí, které by měly být hlavní částí jídelníčku...
Nedoporučujeme krmit granulemi, které mají hrubý protein (obsah bílkovin) nad 25 procent. Může být ohroženo zdraví basenjika a to zejména tvorbou močových kamínků. Pokud se takovému zdravotnímu problému chcete vyhnout, musíte se rozhodnout pro granule s obsahem bílkovin max. 25 procent.
Veterinář
Každý basenji jde z naší chovatelské stanice očipován, odčerven a po prvním očkování. Je důležité dodržet schéma očkování a co nejdříve zajistit dobrého veterináře v blízkém okolí se kterým se člověk dohodne na dalším postupu veterinání péče pro první očkování. Dále se basenjik nechává očkovat 1x ročně. Nezapomeneme nechat pejska odčervit dle data jeho posledního odčervení. Je také dobré vědět, jestli vás veterinář příjme ve 23:00 h., v noci, pro případ jakéhokoliv neštěstí, které se může stát. Zejména otrava, pokousání jiným psem atd. Nejlepší je veterinář provozující ordinaci v místě svého bydliště. Pro případ neštěstí máme doma mimo jiné lékárničku obsahující Peroxid vodíku 3%. Při podezření na otravu se aplikuje 1ml PV na 1kg hmotnosti pejska do injekční stříkačky a ten se aplikuje do tlamy. Pejsek musí polknout. Tímto vyvoláme zvracení, které mu může zachránit život.